Championship: Δεν χωράει δεύτερη διαδοχική γκέλα για την Μπόρνμουθ

Μπόρνμουθ Championship Αγγλίας

Η Μπόρνμουθ την προηγούμενη αγωνιστική στην αγγλική Championship “σκόνταξε” στην έδρα της Ρόδεραμ αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της ανόδου. Σε καμία περίπτωση δεν θέλει να πέσει σε δεύτερη διαδοχική γκέλα, επομένως το τρίποντο στη φιλοξενία της Πρέστον είναι μονόδρομος. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Η Μπόρνμουθ άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της Ρόδεραμ μένοντας στο 2-2. Προηγήθηκε στο 20′ με πέναλτι, δέχτηκε την ισοφάριση στο 37′ και σαν να μην έφτανε αυτό βρέθηκε και να χάνει 1-2 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (50′). Τελικά, μετά κόπων και βασάνων κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 63′ με τον Σολάνκε. Σε γενικές γραμμές δίκαιο το αποτέλεσμα. Πρώτη απώλεια βαθμών για την Μπόρνμουθ μετά από τρεις διαδοχικές νίκες στην κατηγορία.

Η Μπόρνμουθ βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (-1). Το ρεκόρ της είναι 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και μία ήττα με επιμέρους σκορ 23-13. Εντός έδρας είναι αήττητη (5 νίκες και 2 ισοπαλίες). Διαθέτει μεγάλη ποιότητα. Θετική η πρόσφατη παράδοση (2 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα). Παραμένει αμφίβολος ο Κινγκ (επιθετικός, 5 συμμετοχές).

Η Πρέστον προέρχεται από δύο διαδοχικές οδυνηρές ήττες. Το εντός έδρας 0-3 από την Μπλάκμπερν στο τοπικό ντέρμπι, διαδέχθηκε η συντριβή με 1-4 από τη Γουότφορντ εκτός έδρας. Κατώτερη από την αντίπαλο της στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενη τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 22 λεπτών (52′, 58′ και 74′). “Λίγη” επιθετικά σε λίγες περιπτώσεις μεταξύ αυτών το γκολ (55′) κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της. Πέμπτη ήττα στην τελευταία επτάδα αγώνων για την Πρέστον η οποία ξεκάθαρα διέρχεται περίοδο αγωνιστικής κρίσης. Αυξάνεται η πίεση προς τον τεχνικό Άλεξ Νιλ.

Η Πρέστον βρίσκεται στο +6 από την “κόκκινη” ζώνη με ρεκόρ 5 νίκες, μία ισοπαλία και 8 ήττες. Τα πάει καλύτερα εκτός έδρας (4 νίκες, μία ισοπαλία και 2 ήττες). Τιμωρημένος ο Φίσερ (αμυντικός, 6 συμμετοχές/1 γκολ). Εξέτισε ο Ράφερτι (αμυντικός, 12 συμμετοχές). Παραμένει σταθερά εκτός ο Χιουζ (αμυντικός, 9 συμμετοχές). Τον Μάρτιο του 2000 καταγράφηκε το πιο πρόσφατο διπλό της στο “σπίτι” της Μπόρνμουθ σε επίπεδο πρωταθλήματος (έκτοτε, μία ήττα και μία ισοπαλία).