Εμπιστοσύνη στη φορμαρισμένη Γουλβς

Η μάχη της ανόδου στην Premier League εξελίσσεται προς το παρόν σε υπόθεση 3 ομάδων που έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν από τις υπόλοιπες στον βαθμολογικό πίνακα της Championship. Μία από αυτές είναι η πρωτοπόρος Γουλβς που θα επιδιώξει να διευρύνει το προβάδισμα της, νικώντας την Φούλαμ.

Η Γουλβς ξεπέρασε την εκτός έδρας ήττα που γνώρισε από την ΚΠΡ το περασμένο Σάββατο, φεύγοντας νικήτρια από την έδρα της Νόργουιτς με 2-0. Οι ποδοσφαιριστές της πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κι έτσι πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στα 5 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους. Αυτή η επίδοση έφερε τον προπονητή της, Νούνο Εσπίριτο Σάντο στο στοχάστρο της Έβερτον με τον ίδιο να αρνείται να αποχωρήσει από τους «λύκους».

Έτσι οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας διαφορά μόλις ενός βαθμού από την Κάρντιφ και 2 από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Στην αποψινή αναμέτρηση θα προσπαθήσουν να βελτιώσουν την επίδοση της ώστε να ξεφύγουν από τις βασικές αντιπάλους τους. Στο «Μολινό» παρουσιάζονται αρκετά δυνατοί έχοντας επικρατήσει στα 5 από τα 7 ματς που έχουν δώσει προς το παρόν.

Η Φούλαμ δεν θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που διεκδίκησε πέρυσι την άνοδο στα πλέι οφ. Προς το παρόν βρίσκεται αρκετά χαμηλά στην βαθμολογία, χωρίς να αντιμετωπίζει πρόβλημα παραμονής στην κατηγορία. Πάντως τις τελευταίες εβδομάδες κοντεύει να ξεχάσει τι θα πει νίκη, αφού έχει συμπληρώσει 4 παιχνίδια χωρίς τρίποντο.

Στο πιο πρόσφατο από αυτά ηττήθηκε από την Μπρίστολ Σίτι με 2-0 εντός έδρας σ’ ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, αφού αγωνίστηκε για τουλάχιστον 27 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Απόψε θα επιδιώξει να επιστρέψει στις νίκες, αφού δείχνει να τα πηγαίνει καλύτερα εκτός έδρας παρά εντός.

Στον αγωνιστικό τομέα «πλήγμα» αποτελεί η απουσία του βασικού επιθετικού Αμπουμπακάρ Καμαρά λόγω τιμωρίας, ενώ εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Σέι Όγιο (μέσος), Λούκας Πιαζόν (επιθετικός).