Η έδρα φρούριο σπρώχνει την Γκουαρανί στην άνοδο

Στην προηγούμενη αγωνιστική της βραζιλιάνικης Serie B η Γκουαρανί έχασε την ευκαιρία να γίνει το αφεντικό της κατηγορίας, αφού ηττήθηκε από την Ζουβεντούδε στο μεταξύ τους ντέρμπι. Όμως εξακολουθεί να βρίσκεται σε τροχιά ανόδου και θα διατηρήσει την θέση της, αν επιστρέψει στις νίκες απέναντι στην Γκοϊάς.

Όπως αναφέραμε η Γκουαρανί δεν κατάφερε να αυξήσει τις συνεχόμενες νίκες της, αφού δεν απέφυγε την εκτός έδρας ήττα από την Ζουβεντούδε (2-0). Το ντέρμπι κρίθηκε στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων όπου οι αποψινοί γηπεδούχοι δέχθηκαν από ένα γκολ και δεν μπόρεσαν να «απαντήσουν» σ’ αυτά. Έτσι έμειναν 3 βαθμούς μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σ’ αυτή την αναμέτρηση οι παίκτες της Γκουαρανί θέλουν να ξεχάσουν το αποτέλεσμα του προηγούμενου ματς και να επιστρέψουν στις νίκες. Αυτό θα προσπαθήσουν να το πετύχουν έχοντας ως μεγάλο «όπλο» την έδρα τους, στην οποία είναι αήττητοι. Η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει να φύγει αλώβητη από αυτή είναι η Οέστε που απέσπασε λευκή ισοπαλία. Στα άλλα 5 παιχνίδια που έχουν δώσει οι γηπεδούχοι σημείωσαν ισάριθμες νίκες.

Πάντως αν καταφέρουν να πάρουν το τρίποντο κόντρα στην Γκοϊάς τότε θα θέσουν σοβαρή υποψηφιότητα για την άνοδο στο Brasileirao, παρά το γεγονός ότι δεν έχουν βαδίσει ούτε τον μισό δρόμο προς σ’ αυτή την κατεύθυνση.

Την άνοδο στα σαλόνια του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου «ονειρεύεται» και η Γκοϊάς, που βρίσκεται πλέον μόλις μία νίκη μακριά από την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Στο προηγούμενο παιχνίδι της κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, μετά από 2 συνεχόμενες ήττες, επικρατώντας με 3-1 της Λουβερντένσε εντός έδρας.

Απόψε θα επιδιώξει να διπλασιάσει τις νίκες της ώστε να μπει για τα καλά στη μάχη της ανόδου, όμως η επίδοση της ως φιλοξενούμενη δεν είναι αυτή που θα ήθελε. Στις προηγούμενες 5 εκτός έδρας αναμετρήσεις της κατάφερε να επικρατήσει μόλις στις 2 από αυτές.

Η Γκουαρανί είναι εξαιρετικά δυνατή στην έδρα της κι εμείς δεν έχουμε άλλη επιλογή από να την εμπιστευθούμε ως γηπεδούχο.

02:30 (ΤΕΤΑΡΤΗ) ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ – ΓΚΟΪΑΣ 1 Novibet @1,87