League One: Στο γήπεδό της εναποθέτει τις ελπίδες της για άνοδο η Πιτέρμπορο

Πιτέρμπορο Τζόνσον Κλαρκ Χάρις

Η Πιτέρμπορο εναποθέτει τις ελπίδες της για άνοδο στο γήπεδό της, αφού εκεί έχει συλλέξει τους 41 από τους 66 συνολικά πόντους της στην League One Αγγλίας. Η ομάδα του Ντάρεν Φέργκιουσον δεν βρίσκεται και στα καλύτερά της, ωστόσο η δυναμική που βγάζει όταν παίζει στο “σπίτι” της την καθιστούν αδιαφιλονίκητο φαβορί κόντρα στην Άκρινγκτον.

Η Πιτέρμπορο έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα της Μπλάκπουλ, όπου ηττήθηκε 3-1, δεχόμενη τα γκολ σε κρίσιμα χρονικά σημεία του αγώνα (1′, 52′ πέναλτι, 58′). Είχε και η ίδια τις στιγμές της και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2′). Μετράει μία νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές (1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες). Παραμένει στη δεύτερη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Χαλ, έχοντας 2 παιχνίδια λιγότερα.

Η Πιτέρμπορο είναι γεγονός πως διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος το τελευταίο διάστημα, ωστόσο έχει την ποιότητα προκειμένου να αντιστρέψει την κατάσταση. Θεωρείται άλλωστε και δικαίως από τα μεγάλα φαβορί για την απευθείας άνοδο (+2). Εντός έδρας είναι πολύ ισχυρή εξού και οι 13 νίκες σε σύνολο 17 αγώνων (13 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες). Τραυματίες οι μέσοι Τέιλορ (28 συμμετοχές/4 γκολ), Κλαρκ (4 συμμετοχές).

Στον αντίποδα, η Άκρινγκτον έβγαλε αντίδραση στο εντός έδρας με τη Γουίγκαν την οποία νίκησε με 3-1 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 3 διαδοχικών ηττών. Βρέθηκε να χάνει από τα αποδυτήρια (1′), ωστόσο το γύρισε άμεσα (3′, 15′) για να “κλειδώσει” το τρίποντο με πέναλτι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (61′). Της λείπει η σταθερότητα εξού και οι μόλις 3 νίκες στα 13 τελευταία ματς πρωταθλήματος (3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 6 ήττες).

Η Άκρινγκτον βρίσκεται στο -3 από τα πλέι οφ ανόδου. Αποδυναμώνεται αισθητά όταν αγωνίζεται εκτός έδρας (6 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες), όπου έχει να νικήσει από τις 17 Φεβρουαρίου. Έκτοτε μετράει 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Τραυματίες ο γκολκίπερ Μπάξτερ (16 συμμετοχές), ο αμυντικός Σάικς (9 συμμετοχές/1 γκολ), οι μέσοι Πρίτσαρντ (25 συμμετοχές/6 γκολ), Κόνιλι (30 συμμετοχές/1 γκολ) και οι επιθετικοί Κάσιντι (11 συμμετοχές/2 γκολ), Μπίσοπ (31 συμμετοχές/8 γκολ).