Ligue 1: Βγάζει αντίδραση η Μαρσέιγ

Μαρσέιγ Ligue 1 Γαλλία

Η Μαρσέιγ την Τετάρτη ηττήθηκε στην έδρα της Ρεν στην εμβόλιμη αγωνιστική της Ligue 1 Γαλλίας. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα περιμένουμε να την πεισμώσει και να βγάλει αντίδραση στη φιλοξενία της Ρεμς στην 16η “στροφή” του πρωταθλήματος. Φυσικά, ο αγώνας διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγε από το Ροαζόν Παρκ η Μαρσέιγ καθώς ηττήθηκε με σκορ 2-1 από τη Ρεν. Βέβαια, σημαντικό ρόλο στο να ηττηθεί έπαιξε το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 36′ λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Γκεγιέ, ο οποίος λίγα λεπτά νωρίτερα (24′) είχε προλάβει να βάλει μπροστά στο σκορ τους Μασσαλούς, οι οποίοι όμως δεν άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκαν την ανατροπή (63′, 83′). Έτσι, τερματίστηκε αήττητο σερί 9 αγώνων (6 νίκες και 3 ισοπαλίες) στο πρωτάθλημα. Γενικά, η Μαρσέιγ παίζει πολύ καλά το τελευταίο διάστημα εξ ου και το παραπάνω σερί, που έτρεχε μέχρι να ηττηθεί στο Ροαζόν Παρκ.

Η Μαρσέιγ βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 με απολογισμό 8 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Απέχει 5 βαθμούς από την κορυφή, αλλά η διαφορά είναι πλασματική με δεδομένο ότι έχει και 2 παιχνίδια λιγότερα. Εντός έδρας έχει να ηττηθεί από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (έκτοτε, 3 νίκες και 2 ισοπαλίες). Διαθέτει μεταξύ άλλων τη δεύτερη καλύτερη άμυνα με 12 τέρματα παθητικό. Τιμωρημένος ο Γκεγιέ (μέσος, 11 συμμετοχές/1 γκολ).

Η Ρεμς πήρε βαθιά ανάσα μετά την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ναντ, σε ένα ματς όπου βρέθηκε να χάνει στο 18′, αλλά το ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε διάστημα 6 λεπτών (68′, 72′ πέναλτι, 74′). Το κράτησε παρά τη μείωση του σκορ στο 79′. Μ’ αυτόν τον τρόπο διέκοψε αρνητικό σερί 5 αγωνιστικών (2 ισοπαλίες και 3 ήττες).

Η Ρεμς πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα στην ιστορία της στη Ligue 1 βρισκόμενη οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (+2) και με ρεκόρ 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες. Εκτός έδρας έχει μόλις μία νίκη σε 8 αγώνες (μία νίκη, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες). Τρίτη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 26 τέρματα παθητικό. Παραμένει σταθερά εκτός ο Δώνης (επιθετικός, 3 συμμετοχές).