Με πολλές αλλαγές η Ταραγόνα

Συντριπτικά υπέρ της Οσασούνα είναι η προϊστορία στους αγώνες με αντίπαλο την Ταραγόνα.

Πολύ καλές είναι οι σχέσεις μεταξύ των 2 ομάδων, αλλά το αποψινό ματς δεν έχει σχέση με τους αγώνες των προηγούμενων ετών, καθώς οι 2 ομάδες έχουν εκ διαμέτρου διαφορετικούς στόχους και θα μπορούσε ταυτόχρονα κανείς να πει ότι δεν τους επιτυγχάνουν για την ώρα. Ο αποψινός αγώνας είναι εξ αναβολής, που είχε αναβληθεί λόγω έντονης χιονόπτωσης στο στάδιο Ελ Σαντάρ.

Η Οσασούνα θέλει να δοκιμάσει να ανέβει κατηγορία και αφού φαίνεται ότι αδυνατεί να προλάβει τις 2 πρώτες θέσεις απευθείας ανόδου, θέλει να μπει μέσα στις θέσεις των μπαράζ ανόδου: Ράγιο Βαγεκάνο, Νουμάνθια, Λούγκο ισοβαθμούν στους 36 βαθμούς, η Οσασούνα έχει 35 και έναν αγώνα λιγότερο.

Αντίστοιχα, χρειάζεται τους βαθμούς η Ταραγόνα για να αποσπαστεί λίγο περισσότερο στην ουρά. Απέχει 4 βαθμούς από τη Μπαρτσελόνα Β, αλλά έχει δύσκολο πρόγραμμα (“καυτές” έδρας και ντέρμπι “ουράς”) να ακολουθούν. Η Ταραγόνα κέρδισε με 3-2 στην έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο με εμφάνιση ηρωική, πήρε και 1-1 στην έδρα της Αλμερίας. Είναι πολύ σημαντικό για ομάδα που διεκδικεί να μην υποβιβαστεί να μένει αήττητη για 2 σερί αγώνες… Στον τελευταίο αγώνα, πήρε ισοπαλία εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα. Όταν πίεζε επιθετικά, δέχτηκε γκολ και έμεινε πίσω στο σκορ. Όταν ισορρόπησε τον αγώνα η Αλμερία, πέτυχε αυτογκόλ και έγινε το 1-1. Ο μέσος Βέρτζα της Αλμερία έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Για την Ταραγόνα επιστρέφουν οι αμυντικοί Κακαμπάτζε και Άμπραχαμ Μινέιρο. Ο προπονητής Αντόνιο Ροντρίγκες προσανατολίζεται όμως να κάνει παραπάνω αλλαγές στην ενδεκάδα. Θα λείπουν ο αμυντικός Χαβιέρ Χιμένεθ, ο μέσος Χουάν Ντελγκάδο (φωτογραφία) και ο φορ Ντονγκού. Ακόμη και ο νεαρός αμυντικός Πολ Βαλεντίν (20 ετών) επιστρατεύτηκε κόντρα στην Αλμερία, αλλά τραυματίστηκε κι αυτός! Η Οσασούνα έχει την ευκαιρία και τη σοβαρότητα να φτάσει στη νίκη και να πάρει το “τρίποντο”.