Serie B: Υπερασπίζεται το αήττητό της η Μποταφόγκο

Μποταφόγκο

Στη Serie B Βραζιλίας απόψε (22:30) η Μποταφόγκο φιλοξενεί τη Ναούτικο Ρεσίφε στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Η Μποταφόγκο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και θεωρούμε ότι θα υπερασπιστεί το αήττητο σερί της που “τρέχει” από τα μέσα Αυγούστου.

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετράει η Μποταφόγκο

Η Μποταφόγκο νίκησε 4-0 εντός έδρας τη Λοντρίνα και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητό της στις έξι αγωνιστικές (5 νίκες και 1 ισοπαλία). Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 15′ και έκτοτε τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την ίδια, βρίσκοντας δίχτυα τρεις φορές στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου (33′, 39′, 41′) και ακόμη μία στα μέσα του δευτέρου (70′). Επιπρόσθετα, είχε 60% κατοχή μπάλας και 15 ευκαιρίες για γκολ με 8 σουτ στο στόχο. Στα θετικά ότι διατήρησε απαραβίαστη την εστία της για τρίτη διαδοχική αγωνιστική.

Η Μποταφόγκο έχει πάρει μπρος και δείχνει ικανή ακόμα και για τον τίτλο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie B Βραζιλίας με 41 πόντους σε 23 αγώνες (12 νίκες, 5 ισοπαλίες και 6 ήττες ρεκόρ), στο -4 από την κορυφή και στο +4 απ’ τις θέσεις που δεν οδηγούν στην άνοδο. Εντός έδρας είναι πανίσχυρη, έχοντας 9 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Προς επίρρωση της παραπάνω διαπίστωσης, οι 6 σερί νίκες που έχει στο γήπεδό της με συντελεστή τερμάτων 14-2 σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Ντεφορμέ η Ναούτικο Ρεσίφε

Η Ναούτικο Ρεσίφε ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από τη Βίλα Νόβα στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής. Δέχτηκε το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Είχε 69% κατοχή μπάλας και μόλις 2 τελικές προσπάθειες. Βρίσκεται σε περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, μετρώντας μόλις μία νίκη στις 10 τελευταίες αγωνιστικές (1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες).

Η Ναούτικο Ρεσίφε αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie B Βραζιλίας και στο -5 από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στην άνοδο. Το ρεκόρ της έχει διαμορφωθεί πλέον στις 9 νίκες, 8 ισοπαλίες και 6 ήττες. Εκτός έδρας μετράει 4 ήττες στα 5 τελευταία παιχνίδια της στην κατηγορία, ενώ μόλις στα 2 από τα 5 αυτά ματς κατάφερε να σκοράρει. Εξέτισε ο Ιάγκο Ντίας (εξτρέμ, 13 συμμετοχές/1 γκολ).