Σερβία – Βραζιλία: Από τη Σελεσάο εξαρτάται

Τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ρωσίας και για τον 5ο όμιλο, η Σερβία αντιμετωπίζει την Βραζιλία στη Μόσχα με τις δύο ομάδες αμφότερες να έχουν κίνητρο.

Σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται η Σερβία και αναζητεί ένα θαύμα προκειμένου να πάρει την πρόκριση. Η ήττα με 2-1 από την Ελβετία σκόρπισε απογοήτευση, όχι μόνο γιατί αυτή ήρθε με ανατροπή στο τέλος, αλλά γιατί συρρίκνωσε και τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Παρότι οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με τον Μίτροβιτς στο 5’, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και στο δεύτερο ημίχρονο υπέστη ολική καθίζηση και αφού πρώτα ισοφαρίστηκε από τον Τζάκα στο 52’, υπέστη και το τελειωτικό χτύπημα στο 90’ από τον Σακίρι. Πλέον τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα και απέναντι στη Βραζιλία χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να προκριθεί. Η Σερβία προκρίνεται με νίκη, ενώ με ισοπαλία θα έχει ελπίδες μόνο με ήττα της Ελβετίας. Με ήττα αποκλείεται. Πολλές και σημαντικές απουσίες αντιμετωπίζει ο Μλάντεν Κρσταϊτς που δεν μπορεί να υπολογίζει στους Ομπράντοβιτς, Μαξίμοβιτς, Μπάστα, Σ. Μίτροβιτς, Γκούντελι, Φέισα και Τόσιτς.

Η Βραζιλία προβλημάτισε με την εμφάνιση της αφού η Κόστα Ρίκα ήταν διαβασμένη, αλλά έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη 2-0 με τα δύο γκολ να σημειώνονται στις καθυστερήσεις από Κουτίνιο (90+1’) και Νεϊμάρ (90+7’). Στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε αρκετά, δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους και χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο για να φτάσει σε μια αγχωτική αλλά πολύ σημαντική νίκη. Πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια της αφού με νίκη ή ισοπαλία, προκρίνεται. Για να κατακτήσει την 1η θέση, θέλει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Ελβετία, αρκεί να έχει καλύτερο συντελεστή διαφοράς τερμάτων, σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Τίτε δεν μπορεί να υπολογίζει στους Ντάνι Άλβες, Άλεξ Σάντρο, Νταβίντ Λουίζ και Ντιέγκο, ενώ πολύ δύσκολα θα παίξουν οι Ντανίλο και Ντόουγκλας Κόστα.

Σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που αναζητούν το θετικό αποτέλεσμα για την πρόκριση. Σε καλύτερη θέση βρίσκεται η Βραζιλία που για να είμαστε ακριβείς από την ίδια εξαρτάται. Η Σερβία γνωρίζει ότι ψάχνει ένα θαύμα, αλλά δεν πρόκειται να πέσει αμαχητί. Θα επιλέξουμε τα 2-3 γκολ που είναι πολύ πιθανόν να επιβεβαιωθούν, αφού όποιος και να κερδίσει δεν θα φορτσάρει ιδαίτερα, γιατί εδώ πλέον μετράει το αποτέλεσμα και όχι το θέαμα.

21:00 ΣΕΡΒΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ  ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΡΜΑΤΩΝ 2-3 ΓΚΟΛ     Stoiximan    @2,00

21:00 ΣΕΡΒΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ  ΣΥΝΟΛΟ ΚΑΡΤΩΝ OVER 4.5    Stoiximan    @2,22

Ο δρόμος προς τη δόξα οδηγεί στον Stoiximan. Μόνο με σύνδεση θα δεις το Road to Glory